Solana – טכנולוגיה ומטבע המאפשרים עסקאות במהירות האור

הקדמה

Solana היא בלוקצ’יין בקנה מידה אינטרנטי המספק אפליקציות ושווקים מהירים, מאובטחים, מדרגיים ומבוזרים. אז זה יאפשר תפוקת עסקאות להתמקד באופן פרופורציונאלי עם רוחב הפס של הרשת המספק את כל המאפיינים של בלוקצ’יין: מדרגיות, אבטחה וביזור.
סולאנה עדיין לא ידועה בהרחבה מחוץ לקהילת הצפנה. אך מקורבים חושבים שפלטפורמת הבלוקצ’יין מעניינת ממגוון רחב של סיבות, החל ממייסדה החביב, אנטולי יקובנקו, שבילה יותר מתריסר שנים כמהנדס שעבד על פרוטוקולים אלחוטיים בקוואלקום ואומר שהיה לו רגע נורה בשעה בית קפה בסן פרנסיסקו לפני מספר שנים בעקבות שתי קפה ובירה.
הרעיון הגדול שלו התרכז ביצירת שיא היסטורי כדי להאיץ את ה”קונצנזוס “, וכך מתקבלות ההחלטות על רשתות חסימות, שהן בעצמן מערכות עמיתים לעמית.

החידוש של Solana

נכון לעכשיו מושגת הסכמה על רשתות חסימות שונות כאשר חברים פותרים חידה מתמטית, מנגנון המכונה “הוכחת עבודה”. כורים אלה מתוגמלים על המאמצים שלהם באמצעות מטבעות קריפטוגרפיים, אך התהליך לוקח שעה במקרה של ביטקוין ודקה במקרה של את’ריום, והוא עתיר אנרגיה בטירוף, ולכן לא ביטקוין ולא את’ריום הוכיחו מדרגיות מאוד. (ההסתמכות הכבדה של ביטקוין על דלק מאובנים היא הסיבה שאלון מאסק ציטט בתחילת השבוע כדי להסביר מדוע טסלה כבר לא מקבלת ביטקוין כתשלום עבור המכוניות החשמליות של החברה)

שיטה חדשה לאימות עסקאות

אבל יש דרך אחרת. ואכן, שומרי הצפנה והמפתחים מתרגשים מהאת’רום וממטבעות אחרים שעוברים למערכת חדשה הנקראת “הוכחת יתד”, בה אנשים שמסכימים לנעול כמות מסוימת של מטבע הקריפטו שלהם מוזמנים להפעיל תוכנת אימות כביכול מאפשר להם לאחסן נתונים, לעבד עסקאות ולהוסיף חסימות חדשות לבלוקצ’יין. כמו כורים, “מאמתים” לוקחים על עצמם את התפקיד להרוויח יותר קריפטוגרפים, אך הם זקוקים לציוד הרבה פחות מתוחכם, מה שפותח את האפשרות לעוד אנשים. בינתיים, מכיוון שיותר מאמתים יכולים להשתתף ברשת, ניתן להגיע להסכמה מהר יותר.
יקובנקו מתלהב מהמשמרת. שוחחנו איתו אתמול, והוא בוודאי לא מתבסס נגד את’ריום, ואומר שזה יהיה “הרסני עבור כל התעשייה” אם את’ריום לא יצליח להספיק את המעבר להוכחת המניות בהתחשב בנתח המחשבה שלה ושווי השוק של כ -500 מיליארד דולר.

מה הלאה?

ובכל זאת, הוא טוען שאפילו הוכחת יתד אינה מספיק טובה. הסיבה, לדבריו, היא שאפילו עם הוכחת יתד, לכורים – ולבוטים – יש גישה מוקדמת למידע על עסקאות המאפשר להם לנצל משתמשים, או לבצע עסקאות קדמיות, מכיוון שהם יכולים לשלוט בהזמנת עסקאות.
אם נכנס לרעיון הגדול של יקובנקו, שהוא מכנה “הוכחת היסטוריה”, שבו בלוקצ’יין סולאנה פיתח סוג של שעון מסונכרן, שבעצם, מקצה חותמת זמן לכל עסקה ומשבית את היכולת של כורים ובוטים להחליט את סדר סדרו. עסקאות נרשמות בבלוקצ’יין. יקובנקו אומר כי פעולה זו מאפשרת ביטחון רב יותר ו”התנגדות לצנזורה “.

חידושים נוספים

על פי מסביר חדש של סולאנה בסניף Decrypt, סולאנה חידשה גם דרכים אחרות, כולל העברת עסקאות למאמתים עוד לפני שסוכמת העסקאות הקודמת הסתיימה, מה שעל פי הדיווחים מסייע “למקסם את מהירות האישור ולהגדיל את מספר העסקאות. שניתן לטפל בו זמנית ובמקביל. “

“בעיקרון, מהירות האור היא כמה מהר אנחנו יכולים לגרום לרשת הזו לעבור”, אומר יקובנקו.

בהחלט, סולאנה – שמכרה אסימונים למשקיעים אך מעולם לא הון עצמי בחברה – התרגשה רבים מהסיכויים שלה. בראיונות האחרונים עם המשקיע גארי טן מחברת Initialized Capital והמנכ”ל ג’ו לאלוז מחברת תשתית הבלוקצ’יין Bison Trails, ציינו שניהם את סולנה בין הפרויקטים שנראים להם הכי מעניינים כרגע. (אנו מניחים ששניהם מחזיקים באסימונים שלו.)

ביקורת כנגד החברה

אחרים אומרים על רקע שלמרות שהם מבינים את היתרונות של המפתחים ואת הצורך בבלוק-סקלציות יותר ניתנים להרחבה מאשר את’ריום, סולנה עדיין זקוקה ליותר נפשי מפתח למפתחים כדי להוכיח את ערכה לטווח הארוך והיא עדיין לא שם. לפי סולנה עצמה, ישנם כיום 608 מאמתים המסייעים לאבטחת רשת סולאנה ו -47 יישומים מבוזרים (או “דאפים”) המופעלים על ידי סולאנה. בינתיים, על פי הדיווחים היו 33,700 מאמתים פעילים שעזרו לאבטח את “Eth 2.0” בסוף דצמבר ו -3,000 דאפים שרצו על בלוקצ’יין את’ריום החל מפברואר.
למען ההגינות, רשת את’ריום עלתה לאוויר בשנת 2015, כך שיש לה יתרון של שלוש שנים בסולאנה. בינתיים, לסולאנה יש יתרון משלה, אומר יקובנקו, שממוקם בסן פרנסיסקו והרכיב צוות מבוזר של 50 עובדים, כולל עמיתים לשעבר של קוואלקום. כשנשאל על פרויקטים אחרים שקיבלו גישה להוכחת היסטוריה, הוא אומר שלמרות שזה “כל הקוד הפתוח” ו”כל אחד יכול ללכת לעשות את זה “, אין” קבוצה של המתחרים הגדולים שלנו שאומרים שהם הולכים לעבד מחדש את המערכת שלהם ולהשתמש בזה. “
אחת הסיבות האפשריות היא שזה כמעט מסובך. “זה פשוט לוקח הרבה עבודה כדי לבנות את המערכות האלה”, אומר יקובנקו. “לוקח שנתיים-שלוש לבנות שכבה חדשה, ואתה לא באמת יכול לקחת רעיון לאחד ולמלא אותו בשני. אם תנסה לעשות זאת, אתה הולך להחזיר לעצמך לפחות שישה עד תשעה חודשים ואולי להכניס באגים ופגיעויות. “

שווי שוק

כך או כך, סולאנה, שבעצמה יש שווי שוק של 12 מיליארד דולר, אינה מעוניינת להתחרות באת’ריום ובמטבעות קריפטוגרפיים אחרים בכל חזית, מציע יקובנקו. כל מה שהוא באמת רוצה הוא לשבש לחלוטין את וול סטריט ואת שאר השווקים העולמיים.
הוא יודע שזה נשמע מטורף. אבל איך שהוא רואה את זה, מה שבונה סולנה הוא “שוק עולמי פתוח, הוגן ועמיד בפני צנזורה”, שהוא טוב יותר מכל דבר בבורסה בניו יורק או בכל אמצעי אחר להסדרת עסקאות. אין ספק שזו הזדמנות הרבה יותר גדולה ממה שדמיין מגבה באותו בית קפה.
“כל מה שאנחנו עושים כדי שהדבר הזה יהיה מהיר ומהיר יותר גורם להתנגדות טובה יותר לצנזורה ולפיכך לשווקים טובים יותר”, אמר אתמול. “וגילוי מחירים הוא מה שאני מדמיין שהוא מקרה השימוש הרוצח ברשתות ציבוריות מבוזרות. האם אנחנו יכולים להיות מנוע גילוי המחירים בעולם? זו שאלה מעניינת לשאול. “

מגמות בשוק הקריפטו

יקובנקו רחוק מלהיות לבד באפשרויות ההולכות וגדלות. כשהוא מצביע על התנודות הפרועות במחירי הקריפטוגרפים כרגע, הוא אומר כי הוא חושד כי “חלק מזה הוא רק מפתחים ואנשים שמגלים את הרשת ובונים עליה יישומים מגניבים.”

זה מרגש כשאנשים יכולים “לשרת בעצמם ולבנות דברים שהם רוצים לצאת לשוק”, הוא מוסיף. “זה הנשק הסודי של רשתות מבוזרות מול כל בעלי תפקידים כמו בנק אוף אמריקה או ויזה או כל דבר אחר. החברות הגדולות האלה לא יכולות לחזור ולנוע במהירות כמו קבוצה עולמית של מהנדסים שיכולים פשוט להתכנס ולקודד מתי שהם רוצים. “

יתרון הזריזות בחברות הקטנות

הוא ראה דינמיקה דומה מאוד משחקת בקוואלקום, למעשה.

“בעבודה בחברה גדולה, נראה שיש המון משאבים והם יכולים להשיג הכל. אבל ראית אותנו עובדים על מערכות הפעלה קנייניות בזמן שחבר’ה לינוקס פשוט עבדו קודם בשביל הכיף, נכון? וזה נראה כאילו זה פשוט תחביב משונה שיש לאנשים; הם קידדו מערכות הפעלה בלילה; הם קידדו בסוף השבוע. “

באותה תקופה, בעיני הרבה אנשים מבחוץ, המהנדסים שהתמקדו בלינוקס נראו כמו גיקים עם יותר מדי זמן על הידיים. “ואז פתאום”, אומר יקובנקו, “לינוקס היא ה- iOS הנייד בפועל של אנדרואיד.”

 

נהניתם לקרוא? שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email
אביעד עומסי
אביעד עומסי

שותף-מייסד של Crypto Party', בעל נסיון וידע רב בעולם הקריפטו לאחר כ-7 שנים. יזם המאמין מאוד ברוחות השינוי שמביאה איתה טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

אשמח לשמוע את דעתכם בתגובות