Monero – אלוף הפרטיות

מונרו (XMR) היה אחד ממטבעות הפרטיות הראשונים בעולם. מטבע קריפטוגרפי ייחודי זה היה חלוץ במספר טכנולוגיות לביצוע משימה קריטית זו. כיום, פרטיות חשובה מתמיד. כתוצאה מכך, מונרו הוא גם אחד המטבעות הקריפטוגרפיים הפופולריים ביותר על פני כדור הארץ.

מה זה מונרו?

מונרו היא התשובה של הקריפטומארק לחוסר הפרטיות של ביטקוין. במשך זמן רב אנשים האמינו כי עסקאות ביטקוין הן אנונימיות. כיום, רוב האנשים מבינים שזה לא המקרה. במציאות, יש שפע של כלים ושירותים שאפשר להשתמש בהם כדי להסיר את האדם שעומד מאחורי עסקאות ביטקוין מסוימות.

מונרו נוקט גישה שונה בשוק. מטבע זה הופך את הפרטיות למרכיב העיקרי שלה. אסטרטגיה זו ממשיכה להפוך את מונרו למטבע העליון עבור כל מי שמבקש לשמור על פרטיותו בתחום. למעשה, פרוטוקולי האנונימיזציה שנמצאו במונרו יעילים כל כך, עד כי לעתים קרובות אנשים ישתמשו בהם בכדי לעזור לטשטש את הבעלות על מטבעות קריפטוגרפיים אחרים.

קריפטוגרפיה מתקדמת

מונרו משתמשת בפונקציות הצפנה מתקדמות כדי להבטיח שאיש לא יוכל לקשר אותך לעסקת מטבעות קריפטוגרפיים של מונרו. מעניין שטכנולוגיה זו מאפשרת לבלוקצ’יין מונרו לשלוח ולקבל עסקאות באופן שלא חושף את הנתונים ישירות לצופים. כזכור, הבלוקצ’יין של מונרו כפוף גם לניטור בזמן אמת בדומה לביטקוין באמצעות חוקרי בלוקים.
מפתחי מונרו הצליחו לבצע משימה מונומנטלית זו באמצעות שילוב פרוטוקולי פטריות מתקדמים. פטריות היא תכונה קריטית ברוב המטבעות הקריפטוגרפיים. פטריות היא היכולת להחליף טובין או נכס עם סחורות או נכסים בודדים אחרים מאותו סוג.

לדוגמא, מרבית הסחורות כמו שמן, חיטה או זהב הן פטריות. אם בבעלותך 1000 ליטר שמן, זה לא אומר שאתה צריך לקבל את הגלון המדויק שהחזקת במקור. אתה רק צריך לקבל את אותה כמות נפט מכיוון שהוא מחזיק באותו ערך בדיוק. באופן מכריע, מזומנים הם פיסיים, זה מה שמקשה כל כך על מעקב אחר עסקאות מזומנים בעולם האמיתי.

פרטיות אמיתית

מונרו לוקח פרטיות צעד קדימה. מטבעות פיאט כמו הדולר האמריקאי מכילים צורה כלשהי של סימונים מזהים כגון מספרים סידוריים. נתונים אלה מאפשרים לממשלות ולבעלי עניין אחרים להתחקות אחר ההיסטוריה של הצעת חוק מסוימת במהותה. כל עוד הארגון רושם את המספר הסידורי לפני עסקה, הם יכולים לאשר שההערות הן המדויקות במועד מאוחר יותר.

במונרו, הפגיעות הולכת צעד קדימה. אין שום דרך לקבוע מה היה מונרו באיזו עסקה. אין מספרים סידוריים וכל העסקאות עוברות אנונימיזציה נמרצת. באופן זה, מונרו מספק לעולם רמה חדשה של פרטיות שלא היה ניתן לדמיין.

ההיסטוריה של מונרו

ההיסטוריה של מונרו מתחילה בשנת 2012. בשלב זה, הרעיון של מטבעות פרטיות רק התחיל לצאת לשוק. אנשים החלו להבין כי “בכלכלה דיגיטלית, הפרטיות שווה לחירות.” ככזה, המסע במונרו מתחיל בפרויקט אחר המכונה Bytecoin.

Bytecoin

Bytecoin היה מהפכני מסיבות מרובות. בעיקר היה זה המטבע הדיגיטלי הראשון שנכתב באמצעות טכנולוגיה בשם CryptoNote. CryptoNote שילב כמה מפתחות בעסקה אחת כדי להקשות על מי שלח מה לאן. הרעיון של קיבוץ מפתחות ציבוריים יחד לא היה מקובל באותה תקופה. כיום, טכנולוגיית CryptoNote היא עמוד השדרה עבור מרבית המטבעות הקריפטוגרפיים מבוססי הפרטיות בשוק.

בעוד שקונספט Bytecoin זכה להצלחה גדולה, היו היבטים אחרים של אסטרטגיית ההשקה של המטבע שלא הלכו טוב. באופן ספציפי, היו פערים בין מפתחים בנוגע להפצה הראשונית של המטבע. בסופו של דבר, ביטקוין הנפיקה 80% ממטבעותיה במהלך ההשקה. החלטה זו פיצלה את מחנה Bytecoin והובילה ליצירת מטבע פרטיות נוסף – Bitmonero.

בסך הכל, פרויקט Bitmonero הקיף שבעה מפתחי בלוקצ’יין ברמה גבוהה. מתוך שבעת אלה, רק שתיים מזהותן ידועות לציבור. היזם הראשי שעומד מאחורי הפרויקט הוא ריקרדו ספאני (FluffyPony). צוות הפיתוח כלל גם את חובב הקריפטו זמן רב דייוויד לטפיה. זמן קצר לאחר השקת הפלטפורמה החדשה, החליטו המפתחים להוריד את “Bit” מהכותרת וללכת פשוט עם “Monero” כשם הפרויקט. יש לציין כי מונרו פירושו “מטבע” ב אספרנדו.

איך עובד מונרו

מונרו הוא בלוקצ’יין בעל קוד פתוח ללא הרשאות. הפלטפורמה מסוגלת להישאר פרטית בגלל יכולתה לעדכן כל הזמן את הטכנולוגיה שלה. מעניין, עדכוני התוכנה של מונרו כל חצי שנה. באופן זה, מפתחים יכולים להציג התקדמות קריפטוגרפית. הנה כמה מהטכנולוגיות שהופכות את מונרו לכל כך נהדר:

חתימות טבעת

חתימות טבעות הן התקדמות מהפכנית באנונימיות קריפטוגרפית. פרוטוקול זה משלב את החתימה הדיגיטלית של השולח עם חתימות המשתמשים האחרים. מערכת זו מוסיפה 10 חתימות לכל קבוצת עסקאות. ואז כל החתימות מתערבבות לפני כניסתן הרשמית לבלוקצ’יין.

יש לציין שמושג חתימות הטבעת ממשיך להתפתח. בעבר, מפתחים התנסו בשינוי מספר החתימות המעורבות בתהליך הערבוב הזה. היה אפילו פרק זמן קצר שבו המשתמשים יכלו לקבוע כמה חתימות לערבב על בסיס עסקאות.

כתבי התגנבות

טכנולוגיית ליבה נוספת מאחורי מונרו היא כתובות התגנבות. פרוטוקול זה מפרסם כתובת אחת היוצרת באופן אוטומטי מספר חשבונות חד פעמיים לכל עסקה. לאחר מכן, הארנק של המשתמש מפנה לסיסמה המכונה View Key כדי לסרוק את הבלוקצ’יין כדי לזהות עסקאות רלוונטיות לקיומו.

RingCT

בשנת 2017, צוות הפיתוח של מונרו הציג טכנולוגיה נוספת לשינוי משחק בשם RingCT (Ring Confidential Transactions). קידוד זה מסתיר את הכמות המדויקת של משתמשי XMR שהוחלפו בעסקאות לפני שהם זמינים לבדיקה בבלוקצ’יין. כדי להשיג זאת, הפרוטוקול מציג מספר קלטים ופלטים לעסקה. בשילוב עם כתובות התגנבות וחתימות טבעות, שלוש הטכנולוגיות הופכות את מונרו לכמעט בלתי אפשרי למעקב.

מדרגיות דינמית

יתרון עצום נוסף שמונרו מביא לשוק הוא מדרגיות בלתי מוגבלת. מדרגיות היא היכולת של מטבע לטפל בעוד משתמשים בעתיד. בעבר הביטקוין חווה בעיות מדרגיות שגרמו לעיכוב ברשת ולעלות עלויות בצורה יוצאת דופן. ביטקוין לא הצליח לעמוד בדרישות המדרגיות באותה עת מסיבות רבות. בעיקר, הוא יכול להתמודד עם חסימות עסקאות עד 1MB בלבד.

באופן הפוך, למונרו אין גודל בלוקים מוגדר מראש. כורים יכולים לקבוע כמה גדול של גוש עסקאות הם רוצים לאשר. עם זאת, לאחרונה, מפתחים הציגו מערכת חסימת תגמולים. העונש לוקח בחשבון את הגודל החציוני של 100 החסימות האחרונות. אם הבלוק הבא גדול מסך כל זה, קנס מפחית את תגמולי הכרייה עבור אותו בלוק. אסטרטגיה זו נועדה להרתיע צמתים מלהכניס ספאם לבלוקצ’יין.

CryptoNight

CryptoNite מחוללת מהפכה בדרך בה כורים משתתפים בשוק. בשונה מביטקוין, ל- ASIC (מעגלים משולבים יישומים ספציפיים) אין תועלת רבה. למרבה הפלא, ניתן לכרות רווחית את מונרו באמצעות שני מעבדים וגרפי GPU. מנגנון הקונצנזוס CryptoNight מונע ריכוזיות בתחום הכרייה. באופן זה, למונרו יש פוטנציאל להיות מבוזר יותר מביטקוין בעתיד.

מקשים מרובים

מונרו משתמש בשילוב מקשים כדי לגרום לתפקוד הרשת שלו אנונימי. באופן ספציפי, מונרו מציג מפתח תצוגה ציבורית, מפתח תצוגה פרטי ומפתחות הוצאה ציבוריים ופרטיים כאחד. מפתחות הוצאה פרטיים משמשים ליצירת עסקאות יוצאות. ואילו, מפתחות תצוגה פרטיים מאפשרים למשתמשים לבדוק את הבלוקצ’יין כדי לוודא שקיבלו את כספם. תזדקק גם למפתח הוצאה ציבורי כדי לאמת את המפתח הציבורי שלך בחתימה שלך והתגנבות.

סה"כ אספקה XMR

נכון לעכשיו, ישנם 17,669,037 XMR במחזור. שלא כמו רוב המטבעות הקריפטוגרפיים, אין היצע כולל מוגדר מראש של מונרו. במקום זאת, מפתחים בחרו להגדיל את כמות המטבעות הכוללת ב -87% בשנה הראשונה. בכל שנה שלאחר מכן אחוז זה יורד. בקצב הנוכחי הזה ייקח עוד 115 שנים עד שמונרו תכפיל את ההיצע הנוכחי.

כיצד לאחסן את מונרו (XMR)

אם אתם מבקשים לבצע השקעה גדולה ב- XMR או אם אתם מתכננים לבצע HODLing בקריפטו זה לפרקי זמן ארוכים, ארנק חומרה הוא האפשרות הטובה ביותר. ארנקי חומרה שומרים על הקריפטו שלך במצב לא מקוון ב”אחסון קר “. אסטרטגיה זו לא מאפשרת לאיומים מקוונים לגשת לאחזקותיך. Ledger Nano S או Ledger Nano X המתקדמים יותר תומכים שניהם ב- Monero (XMR).

תגובת המדינות למטבע הפרטיות

כפי שניתן היה לצפות, לא כולם על הסיפון עם הרעיון של עסקאות פרטיות. לאחרונה, מס הכנסה הזרם מיליונים למערכות מתפתחות שיעזרו בזיהוי אנשים אלה. מפרסום שפורסם לאחרונה באתר הקבלנות הרשמי של הממשלה עולה כי אגף החקירות הפליליות (CID) של מס הכנסה מבקש לשכור מספר קבלנים פרטיים בכדי להשיג שקיפות רבה יותר בעסקאות מטבעות פרטיות.

מונרו לקח חום גם באזורים אחרים בעולם. בשבוע שעבר הודיעו הרגולטורים הרוסים על השקה מוצלחת של מערכת מעקב לבלוקצ’יין של אב-טיפוס שיכולה לפרום את פרוטוקולי האבטחה של מונרו וגם של DASH. הרגולטורים טענו כי התוכנה נחוצה להילחם בסחר בסמים ובפעילויות אסורות אחרות.

מבט קדימה

למרות העובדה שממשלות אינן מעריצות גדולות של עסקאות אנונימיות, עדיין יש משיכה עצומה עבור מטבע הקריפטו הזה. לפני שלושה שבועות, בראיון עם פיטר מק’ורמיק, חשף מנכ”ל Coinbase, בריאן ארמסטרונג, כי הרגולטורים בארה”ב מנעו מהבורסה לרשום את XMR. ארמסטרונג ציטט כי מרכזיות אחרות שאינן מבוססות ארה”ב כמו בינאנס מציעות את המטבע בהצלחה.

בכל ענף, קיימת פלטפורמה שלוקחת את צרכי המשתמש ומציבה אותה מעל לכל החששות האחרים. בתעשיית הצפנה המטבע הזה הוא XMR. מונרו ממשיך לספק לעולם דרך בטוחה ואנונימית להגן על הפרטיות, גם כאשר למעצמות העולם תהיה אחרת. בדרך זו מונרו מצפה על סיכונים אמיתיים להעניק למשתמשים יותר חופש ועל כך מגיע להם תודה.

נהניתם לקרוא? שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email
אביעד עומסי
אביעד עומסי

שותף-מייסד של Crypto Party', בעל נסיון וידע רב בעולם הקריפטו לאחר כ-7 שנים. יזם המאמין מאוד ברוחות השינוי שמביאה איתה טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

אשמח לשמוע את דעתכם בתגובות