איך לקנות מטבעות וירטואליים
המדריך המלא לקניית מטבעות דיגיטליים

הביטקוין, האת’ריום ומספר מטבעות וירטואליים נוספים מחוללים שינוי של ממש בעולם. בעיני המהפכה שמתרחשת כיום דומה למה שהאינטרנט יצר לפני כמעט 20 שנה. לקיחת השליטה מגופים מרכזיים השולטים בכסף וגוזרים על כך קופון שמן מאוד הינה מעשה נכון מבחינה ערכית וגם יעשיר אתכם את תעשו זאת בתבונה.
אם בעבר קניית מטבעות וירטואליים היה סיפור מסובך, הרי שכיום כל מה שאתם צריכים זה מחשב עם חיבור לאינטרנט, תעודה מזהה וכרטיס אשראי.

ממה כדאי להיזהר?

אולם, בכל זאת ישנן כמה נקודות שיש לקחת בחשבון ולהיזהר בנוגע אליהן כאשר מתחילים פעילות של אחזקה וסחר במטבעות וירטואליים.

בעיות אבטחה וסקאם

הביטקוין ויתר המטבעות נרכשים לרב באמצעות כרטיס אשראי בבורסות בינלאומיות או ישראליות. אם אתם משקיעים סכומי כסף משמעותיים, כדאי לשקול להעביר את אחסון המטבעות מאתרי הבורסה לארנקכם הדיגיטלי הפרטי. תוכלו לקרוא מאמר שלם בנושא בחירת ארנק דיגיטלי אצלנו באתר. הסיבה לכך, שכסף בכמות גדולה נמצא בבורסות הללו והן מהוות מטרות תקיפה להאקרים. גורם נוסף שכדאי להיזהר ממנו הוא אתרים סקאם המתחזים לבורסות האמיתיות ע”י עיצוב דומה ויצירת דומיינים דומים. מטרתם לקבל את פרטי כרטיס האשראי שלכם, הזהרו מאלו ובחרו בקפידה ממי אתם רוכשים את המטבעות הויראוטליים שלכם.

תנודתיות גבוהה

מדובר בענף חדש לחלוטין והוא נתון לתנודות עצומות הן בעקבות אירועים מהותיים והן בעקבות ציוצים סתמיים בטוויטר של מובילי דעת קהל. בכל מקרה, אם מתעלמים מהתנודתיות המטורפת בטווח הקצר ומאמינים בקונספט בטווח הארוך, ואגיד זאת שוב בצורה ברורה יותר: לא יוצאים בירידות לא משנה מה, מרוויחים סכומי כסף משמעותיים. המטבעות הוירטואליים פה בשביל להשאר. אתם תעשו את ההשקעה בצורה מחושבת ומדודה מבלי לסכן את יציבותכם הפיננסית במקרה של ירידות חדות, שמה לעשות הן חלק מהמשחק.

שיטקוין

קיימים כיום למעלה מעשרת אלפים מטבעות קריפטוגרפיים. המטרה המרכזית של רובם היא להעשיר את כיסי היזמים שיצרו אותם, אין להם שום ערך אמיתי ואין בהם תועלת. כשאתם בונים את פורטופוליו האחזקות שלכם, תלמדו על המטבעות והחברה שעומדת מאחוריהם, מה הם עושים למה נוצרו ועל ידי מי. המטבעות חסרי התועלת נקראים בשם הגנאי “שיטקוין” כי זה מה שהם שווים בטווח הארוך.

זירות מסחר

אז הדרך הנפוצה ביותר לרכוש מטבעות וירטואליים היא ע”י כניסה לאתרי האינטרנט של אחת מזירות המסחר המוכרות.
זירות מסחר נועדו לחבר בין קונים למוכרים וגובות עמלה עבור יצירת האמון הדרוש להשלמת העסקה. ישנן זירות המאפשרות רכישה של מטבעות אחרים מלבד ביטקוין ואתריום, באמצעות דולר, אירו או שקל.
להלן דוגמאות למספר זירות ותיקות ואמינות:

קניית-ביטקוין

איך זה עובד?

נכנסים לאתר החברה, מבצעים הרשמה ואז תעברו הליך אימות נתונים. זה מתבצע ע”י שליחת צילום דרכון או תעודה אחרת כגון רשיון נהיגה. לאחר האישור  תוכלו להתחיל לסחור באותה הבורסה. לרב הבורסות הגדולות יש ממשק לכרטיס אשראי הרגיל, אך רכישה בו כרוכה לרב בתשלום עמלת סליקה בסדר גודל של כ-2% פחות או יותר. וזהו כעת תוכלו להפוך לבעלים של אותם מטבעות וירטואליים המוצעים למכירה באותה הבורסה.

תוכלו גם לעיין במדריך המלא לקניית איתריום בישראל כאן.

בינאנס Binance

זירת מסחר גדולה וותיקה זאת מציעה ממשק משתמש נח ואינטואיטיבי, שיתאים גם למשתמש המתחיל וגם פיצ’רים מתקדמים המתאימים למשתמשים מתקדמים. ניתן לרכוש באמצעות כרטיס אשראי (כולל ישראלי) מבחר מטבעות פופולריים, כמו הביטקוין, את’ריום, ריפל, לייטקוין ועוד. מעניין במיוחד מטבע ייעודי אותו מציעה הפלטפורמה ונסחר בעמלות נמוכות במיוחד.

להרחבה ניתן לעיין במדריך המלא על בורסת בינאנס באתר.

אפשרויות נוספות

Changelly- בורסת מטבעות וירטואליים מוכרת המאפשרת רכישה ומכירה מאובטחת של המטבעות.
Bittrex- אחת מבורסות המטבעות הדיגיטליים הוותיקות והאמינות. מאפשרת מסחר במגוון רחב של מטבעות.
eToro- זוהי רשת חברתית שנותנת אפשרות לסחור במניות ובמטבעות וירטואליים על גבי הפלטפורמה שלה
Bitfinex- עוד בורסה גדולה ומוכרת לסחר במטבעות דיגיטליים. כוללת משתמשים רבים ותומכת במטבעות מרובים.

ספקים ישראלים

כמו כן, יש חברות ישראליות כאשר המוכרות שבהן הן:
ביטס אוף גולד שמציעה לקהל הישראלי קנייה ומכירה של ביטקוין ואת’ריום תמורת שקלים, דולרים ואירו באמצעות העברה בנקאית, מזומן וכרטיס אשראי, ומפעילה את כספומט הביטקוין בשגרירות הביטקוין בתל אביב.
וזירת מסחר ישראלית נוספת שנקראת ביטוסי (Bit2C) –המאפשרת רכישה של מספר מטבעות מלבד ביטקוין ואתריום. העמלות במסחר בבורסה הינן נמוכות (1%), אך ישנן עמלות משיכה והפקדה שאינן מגולמות במחיר ויש לקחת אותן בחשבון כשמתחילים לעבוד.

מה ההבדל בין הבורסות?

היתרון של הבורסות הגדולות הוא שהודות לכמות המשתמשים הגבוהה הנכס הדיגיטלי שלכם יותר נזיל. תוכלו למכור ולקנות ביתר קלות. החיסרון הוא שהן לרב ידרשו עמלה גבוהה יותר בגין פעילות הסחר בפלטפורמה (בממוצע). 

נושא נוסף שיש לתת עליו את הדעת, הוא זהות המטבעות שנסחרים בכל פלטפורמה, מיזמי קריפטו חדשים לא תמיד יכולים להרשות לעצמם את דמי ההרשמה לזירות המובילות לכן תמצאו אותם רק בבורסות המשניות. ולעיתים, בהנחה שלא מדובר בשיטקוין, מסתתרות שם הזדמנויות השקעה אדירות, אם מאתרים משהו מעניין קצת לפני כולם.

רכישה בכספומט

ישנם מספר כספומטים מיוחדים המוצבים ברחבי הארץ, בהם ניתן לרכוש ביטקוין (ולעיתים מטבעות נוספים), בעת תהליך הרכישה תצטרכו לעבור תהליך זיהוי. על כן, אל תשכחו להצטייד בתעודה מזהה.
נכון לכתיבת שורות אלו פועלים 6 כספומטים כאלו בישראל עם פריסה גאוגרפית מוגבלת:
תל אביב
• רחוב אחוזת בית 1, פועל בימים א’-ה’ ,9:30-18:00, עמלת רכישה: 5%, מאפשר רכישת ביטקוין בלבד בסכום של עד 5000 ש”ח ביום.

• רחוב קינג ג’ורג’ 32, פועל בימים א’-ה’ 10:00-20:00 ו’ 10:00-14:00, עמלת רכישה: 6%, מתאפשרת גם מכירה עבור מזומן. תומך במטבעות: ביטקוין, את’רים וביקאש. סכום של 10,000 ש”ח ביום.

ירושלים
• רחוב שי עגנון 20 (בתוך צ’יינג’ מנהטן), התשלום בדולרים בלבד, פועל בימים א’-ה’ 8:30-18:00, יום ו’ 8:30-13:00, עמלת רכישה: 5.5%, מאפשר רכישה ומכירה של ביטקוין.

• רחוב דרך חברון 24, פועל בימים א’-ה’ 12:00-21:00, עמלת רכישה: 6.95%, מאפשר רכישה בלבד של ביטקוין.

נתניה
רחוב שער העמק 3, פועל בימים א’-ה’ 10:00-20:00 ו’ 10:00-14:00 , עמלת רכישה: 6%
מאפשר רכישה ומכירה בסכום של 10 אלף ש:ח של: ביטקוין, תריום וביקאש.

הרצליה
רחוב אריה שנקר 2, פועל בימים א’-ה’ 08:30-23:00, עמלת רכישה 5%. מאפשר גם מכירה. תומך במטבעות: ביטקוין ואת’ריום.

במידה ויש בידיכם מידע על כספומטים נוספים או המידע שגוי, נשמח לקבל עדכונים לרשימה זאת.

רכישה מאנשים פרטיים

ישנן מספר קבוצות בוואטסאפ, פייסבוק וטלגרם בהן אנשים שמחזיקים ביטקוין מחפשים רוכשים ולהפך. היתרון של שיטה זאת הוא שניתן לחסוך בעמלות שגובים הכספומטים ועסקי החלפנות במכירה ובקנייה. החיסרון הוא שהעסקה מתבצעת במזומן לכן יש להיזהר מהונאות.
להלן מספר טיפים שיעזרו לכם להוציא עסקה כזאת אל הפועל בצורה בטוחה יותר, לאחר שמצאתם את המוכר ונוצר אמון בסיסי.

תוכלו להרחיב לקרוא על הנושא במאמר ייעודי באתר – כיצד לקנות ביטקוין במזומן

למה עוד לשים לב...

שימו לב! סכמו על השער עליו תסתמכו בביצוע העסקה עוד לפני הפגישה. ערך המטבעות וירטואליים אינו גלובלי אלא הוא נקבע לפי היצע וביקוש בכל בורסה בפני עצמה. ישנן בורסות בהן שער המטבעות וירטואליים גבוה מאד ביחס לאחרות, ויש מוכרים שמנצלים זאת. כך למשל: CoinMarketCap מציג שערים ממוצעים, Bitsamp שערים נמוכים ו-CEX שערים גבוהים.
ערכו את הפגישה במקום ציבורי ומרושת במצלמות כגון בית קפה או קניון.
גם לאחר שתראו את המטבעות וירטואליים בארנקכם אל תביאו את הכסף, חכו לאישור העסקה Confirmation. על מנת לבצע את העסקה בטווח של כ-20 דקות, בקשו מהמוכר לבחור Priority גבוה להשלמת העסקה כדי להשלימה בזריזות גם אם זה כרוך בעמלה קצת יותר גבוהה מצידו.

נהניתם לקרוא? שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email
אביעד עומסי
אביעד עומסי

שותף-מייסד של Crypto Party', בעל נסיון וידע רב בעולם הקריפטו לאחר כ-7 שנים. יזם המאמין מאוד ברוחות השינוי שמביאה איתה טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

אשמח לשמוע את דעתכם בתגובות