מדריך: קניית איתריום בישראל

הקדמה

אז קודם נעשה קצת סדר במושגים. אתריום זוהי פלטפורמה והמטבע שככל הנראה אתם מתעניינים בקנייתו נקרא את’ר וסימולו ETH. מדובר במטבע שתופס את המקום השני אחרי הביטקוין בצורה מובהקת ויש לו מספר יתרונות לא מבוטל על הביטקוין (עליהם ניתן לקרוא בהרחבה במאמר המלא על האתריום).
שווי של כל האת’ר שנמצא בשימוש נכון לכתיבת המאמר עומד על כ-300 מיליארד דולר. דומה לשווים של כל המטבעות הנמצאים במקום שלישי עד העשירי במצטבר.
כך, שכפי שניתן להבין המטבע נפוץ וזמין מאוד ומופיע בכל זירת מסחר מרכזית אפשרית. תהליך הרכישה בישראל כרגיל מעט קשה אבל בעזרת המדריך הבא תוכלו גם אתם לעשות זאת ללא בעיה.
בהתייחס לשאלה למה בכלל להחזיק מטבע זה ולא ביטקוין, נענה בקצרה:
מדובר באבולוציה בעולם המטבעות הדיגיטלים והוא הביא עימו בשורה אמיתית של חדשנות טכנולוגית ויעילות. וכמובן, שווי השוק שלו שעולה באופן עקבי הוא סיבה טובה נוספת.

גרף-המטבע

איך קונים איתריום?

אז כפי שהבנו המטבע מאוד נפוץ ומוכר. אם תרצו ללמוד עוד על האיתריום תוכלו לקרוא מאמר ייעודי על הטכנולוגיה והמטבע.  למעשה, ברב המקרים הביטקוין מהווה את “שער הכניסה” לעולם המטבעות הדיגיטליים אבל כיום, זה יכול להיות גם האיתריום כמעט באותה המידה.
להלן פירוט השיטות בהן ניתן לעשות זאת:
רכישה מזירת מסחר (בורסה) בינלאומית, רכישה מחלפן או זירת מסחר ישראלית, רכישה באמצעות ביטקוין והדרך הזולה ביותר רכישה מאנשים פרטיים. ניתן גם לבצע את הרכישה ישירות מתוך ארנק האיתריום היעודי אולם שיטה זאת לרב היא היקרה מכולן.

על מנת לאמוד את הכמות הדרושה ואת מחירה המשוער אתם מוזמנים להשתמש במחשבון ההמרה שהכנו עבורכם.

זירת מסחר בינלאומית

ישנן בורסות בינלאומיות מובילות כגון: Binance, Kraken, CEX, Changelly אשר ניתן לבצע אליהן העברה בנקאית של מט”ח או לרכוש באמצעות איתריום כרטיס אשראי ישראלי. זאת שיטה די נוחה אבל לרב תצטרכו לעבור בבורסות הללו תהליך “הכר את הלקוח” (בדומה לביטקוין) במהלכו תצטרכו לספק מספר מסמכים מזהים. רכישה בצורה הזאת תעלה לכם בסך הכל בין 6% ל-10%, תלוי בבורסה וצורת התשלום. לאחר מכן, עמלות הפעולה בתוך הבורסה זניחות וכמובן נמוכות בהרבה.
חשוב לציין כי בבורסות הבינלאומיות ישנו תהליך הנקרא Know Your Customer, שהוא בעצם תהליך זיהוי בעל כמה שלבים על מנת לאמת את זהותכם. תצטרכו לשלוח תמונה של תעודת הזהות שלהם, אמצעי אימות נוסף כגון קבלה על חשבונות ישראליים שעליהם אתם משלמים, ומכתב אישי מהבנק שלכם המצהיר שאתם אכן בעלי חשבון בנק ישראלי.
גם לאחרים אשר לא מחזיקים במטבע חוץ מומלץ לבדוק את האופציה הזה, שכן גם עם עמלות המרה ועמלות הכרוכות בקניית הביטקוין, המחיר הסופי עשוי להיות משתלם.

זירת מסחר ישראלית

אם אתם מוכנים לשלם מעט יותר כסף (באמת שההבדל הוא די קטן) אבל לקבל שירות בעברית ולעבוד מול ספקים ישראלות, אז 2 ההמלצות שלנו הן:
Bit2c

ביטס אוף גולד
הראשונה היא פלטפורמה המפגישה בין קונים למוכרים וניתן לרכוש בה איתריום במזומן, העברה בנקאית או כרטיס אשראי. הבעיה שלעיתים ההיצע לא מגוון מספיק ביחס לזירות העל הבינלאומיות.
השני הוא חלפן ותיק שמבצע עבורכם תהליך המרה של כספכם לאיתריום ושולח אותו לארנק שלכם. שימו לב, יש להכין מראש ארנק התומך במטבע ואליו תשלח היתרה שרכשתם.
כמובן שבשתי האפשרויות הללו תצורכו לעבור תהליך הכרת הלקוח בדומה לתהליך המקובל בבורסות הבינלאומיות.

קנייה באמצעות ביטקוין

אם במקרה אתם מחזיקים כבר ביטקוין, מצבכם מעולה. אתם יכולים להיכנס לאתר הבורסה של בינאנס Binance לדוגמא או כל בורסה אחרת ולהפקיד שם את יתרת הביטקוין שתרצו להמיר באיתריום. שיטה זאת, זולה משמעותית שכן העמלות הנגבות על מסחר בקריפטו נמוכות באופן משמעותי מעמלת הרכישה בכרטיס אשראי או העברה בנקאית.

קניית איתריום מאנשים פרטיים

הדרך הזאת היא קצת טריקית. מצד אחד היא הזולה ביותר כי אין עמלה לאיזושהי זירת מסחר ואין צורך בהליכי זיהוי וכדומה. אבל היא גם מעט מסוכנת כי העסקאות לא הפיכות וניתן להתקל בסוגים שונים של תרמיות. על כן, אנחנו ממליצים לקרוא מדריך שהכנו בנושא רכישת מטבעות דיגיטליים מאנשים פרטיים.

את המוכרים (או הקונים) ניתן למצוא בקבוצות פייסבוק, וואטסאפ וטלגרם יעודיות שעוסקות בנושאים אלו.

למשל:  https://www.facebook.com/groups/ethereumIsrael

בכל מקרה דרך זאת היא הזולה אך גם הארוכה ביותר להשגת איתריום עבורכם

קניית איתריום מכספומטים

אם משום מה אתם מעדיפים לבצע את פעולת לא מהמחשב או הטלפון הנייד עומדת בפניכם האפשרות לרכוש בכספומט ייעודי.
יש כיום (למטב ידיעתנו) 4 כספומטים בישראל התומכים בקניית האתריום. הפיזור הגיאגרפי שלהם הוא:
רח’ שד’ רוטשילד 1, תל אביב יפו
רח’ קינג ג’ורג’ 32, תל אביב יפו
רח’ שער העמק 3, נתניה
רח’ אריה שנקר 2 , הרצליה
העמלה בגין הרכישה תעמוד על אזור ה-6% ובכל מקרה מומלץ להתעדכן מול החברה המפעילה לגבי העמלות ושעות הפעילות של הכספומטים הללו.
בקנייה מכספומט תצטרכו להכין מראש ארנק אתריום אליו תעבירו את רכישתכם.
נשמח לשמוע אתכם בתגובות לגבי הופעת כספומטים נוספים ברחבי הארץ.

ארנקי את'ריום

אחזקת המטבעות הדיגיטליים אפשרית באתר הבורסה בה רכשתם אותו או בתוך ארנק דיגיטלי.
מכיוון שהאת’ר הוא מטבע ותיק ובעל תפוצה רחבה, מגוון הארנקים שתומכים בו עצום. לאור ריבוי האפשרויות הכנו מספר המלצות שלנו לארנקים אפשריים:

ארנקי חומרה- אם אתם מחזקים ביתרות קריפטו גבוהות יחסית ולא סוחרים בהן בשוטף, אמצעי האחסון הבטוח ביותר הוא ארנק חומרה. מדובר בהתקן חיצוני, שלא מחובר לאינטרנט ועליו נשמר המידע. 2 ארנקי החומרה המומלצים על ידינו ובעלי אינספור פידבקים חיוביים הם הטרנזור Trenzor וארנק הלדג’ר ננו אס Ledger Nano S. על שניהם הכנו סקירות מקיפות.

ארנקי מובייל ודסקטופ – במקרה זה 2 הארנקים שאנחנו ממליצים עליהם הם Coinomi הותיק והותיק וארנק ה – Edge, שניתן למצוא עליו אינספור חוות דעת חיוביות ברשת.

ארנקי ווב – בין ארנקי הווב המומלצים ניתן למנות את Gnosis Safe ואת .Dharma שניהם מציעים ממשק נח והפונקציונאליות מרובה. באופן כללי אנחנו פחות ממליצים על ארנקים ווביים מטעמי אבטחה.

נושא הארנק הדיגיטלי המומלץ הוא רחב וניתן ללמוד עליו עוד דרך המאמר אצלנו באתר וסקירות וחוות דעת נוספות ברשת.

לסיכום

כל החלופות שהצגנו בכתבה הינן דרכים מומלצות ולגיטימיות לרכוש אתריום מישראל.
כלל האצבע הוא שרכישה מאדםפרטי תהיה הזולה ביותר, רכישה בחו”ל תהיה קצת יותר משתלמת מאשר רכישה מישראל מבחינת העמלות אולם יש לבחון כל מקרה ולבדוק.
ישנם יתרונות של שפה ונגישות ברכישה מהספקים המקומיים. כל הספקים המובאים בכתבה הינם בטוחים, אמינים ובדוקים.

אנחנו מאוד מאמינים בעתיד המטבע הזה הן ברמה הטכנולוגית וה ברמה הכלכלית. יחד עם זאת אנחנו לא מייעצים על השקעה במטבע מסוים. עליכם ללמוד את הנושא לעומק ולקבל את ההחלטות בעצמכם בצורה מושכלת.

 

מידע מורחב על פלטפורמת האת’ריום ניתן למצוא בלינק הבא:

מה זה אתריום?

 

נהניתם לקרוא? שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email
אביעד עומסי
אביעד עומסי

שותף-מייסד של Crypto Party', בעל נסיון וידע רב בעולם הקריפטו לאחר כ-7 שנים. יזם המאמין מאוד ברוחות השינוי שמביאה איתה טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

אשמח לשמוע את דעתכם בתגובות